Dýchame správne? To je divná otázka. Veď všetci dýchame. Bez neho to jednoducho nejde. Aj naša špičková majsterka v hĺbkovom potápaní Katarína Linczényiová, ktorá sa potopila do hĺbky 93 metrov a vie vydržať bez dychu 6 minút to bez úplného dýchania nevie. Dýchať potrebujeme každý. A čo viac, dýchať správne.
Dýchanie si ani neuvedomujeme, pretože je podmienené reflexom ktorý ani sami neovládame. Je to podmienený reflex. Má ho na svedomí naša centrálna nervová sústava ktorú riadi mozog. Deje sa to podvedome. Našim vedomím však vieme prebrať iniciatívu a dýchať inak.
Zdalo by sa celkom prirodzené, že všetci dýchať vieme, preto málokomu napadne, že nesprávne dýchanie môže byť zdrojom zdravotných problémov. Bez kyslíka obsiahnutého vo vzduchu prežijeme len niekoľko minút. Už starí Číňania hovorili: „Ako dobre dýchaš, tak dlho si živý“.
Dýchanie je jeden zo základných prejavov života – nádychom sa život začína i výdychom končí. Dýchaním zásobujeme telo kyslíkom a čím viac kyslíka do tela dodávame, tým väčšia je kvalita života našich buniek v tele. Dýchaním podporujeme aj náš lymfatický systém ktorý stimulujeme aj pri masáži a ktorý dopravuje splodiny látkovej výmeny z medzibunkového priestoru cez lymfatický systém k vylučovacím orgánom. A hoci dýchame nepretržite 24 hodín denne (nadychujeme sa a vydychujeme asi 18-krát za minútu), s rôznou intenzitou a frekvenciu závislou od nášho fyzického stavu, väčšinou dýchaniu nevenujeme dostatočnú pozornosť. Často si ho ani neuvedomujeme. Veď to ide samo. :-) Napriek tomu od správneho dýchania závisíme oveľa viac, než „iba“ to, že si zásobujeme telo kyslíkom.
Žiaľ, väčšina z nás dýchame plytko a nesprávne. No nemusí to tak ostať naveky. Nik nás totižto dýchať neučil. Veď na čo. Keď sme prišli na svet, medzi prvé činnosti ktoré sme urobili bol náš prvý nádych a už to išlo.
Takmer 90 percent ľudí dýcha hrudníkom (plytko), namiesto hlbokého dýchania ktoré nám umožňuje bránica. Bránica je v procese dýchania veľmi dôležitá. Je to sval zabezpečujúci dýchanie. Z anatomického hľadiska je to základný dýchací sval kopulovitého tvaru, asi šesť milimetrov hrubý, ktorý oddeľuje brušnú dutinu od hrudnej. Hlboko klenutý tvar bránice pripomína padák. Pravá časť dvojitej klenby dosahuje vyššie, je podopieraná pečeňou, naopak, ľavá, nižšia, je stláčaná srdcom. Po okrajoch je tvorená svalovými vláknami a uprostred je rozsiahla, ústredná, šľachová, blana s troma otvormi. Pri kontrakcii vertikálnych svalov bránice (nádychu) sa vyklenutie zmenšuje, čím sa zväčšuje objem hrudnej dutiny. Výdych prebieha tak, že sa bránica uvoľní a kontrahujú sa horizontálne priečne brušné svaly. Účasť bránice na dýchaní je približne 70%. Je aktívna aj pri činnostiach ako je kašeľ, kýchanie, smrkanie, smiech, plač, vracanie alebo vylučovanie stolice či moču.
Ako som už písal, keď sa bránica stiahne, dochádza k rozpínaniu pľúc a k ich plneniu vzduchom. Pri uvoľnení bránice vzduch z pľúc uniká. Nádychom sa vyduje brušná stena. To ale neznamená to, že nám do brucha vnikol vzduch. Ten nám naplnil pľúca. No klesajúca bránica stlačila celý obsah brušnej dutiny (teda žalúdok, pečeň, žlčník, črevá, obličky a ostatné orgány). Tým sa v spomenutých orgánoch dá do pohybu ich obsah, no najmä telové tekutiny t.j. krv a miazga. Viac sa pohne aj obsah čriev, lepšie sa vyprázdňuje žlčník a obličky. Keď sa tlak bránice uvoľní odkrvené orgány sa opäť naplnia čerstvou krvou. Na druhej strane stúpajúca bránica trochu nadľahčí srdce a stlačí dolné časti pľúc. Je to veľmi účinná masáž pre mnohé životne dôležité orgány v brušnej dutine.
Plytkým dýchaním využívame len minimum potenciálu dýchania. Už sme to určite cítili na sebe každý jeden z nás. Bolesti hlavy, stuhnutý chrbát a krk, bolesti nôh a rúk. Zamyslite sa v tom momente keď budete mať napr. tieto prejavy, aké je práve vtedy Vaše dýchanie, či plytké alebo hlboké a aké je práve vtedy Vaše držanie tela. Predpokladám, že tak ako sa to stáva i mne, tak budete zhrbený a s plytkým dychom. Ak si to v tom momente uvedomíte, len sa narovnajte, zastrčte lopatky dozadu, stiahnite brucho, zdvihnite bradu hore a začnite zhlboka dýchať nosom do brucha a vydychovať pomaly ústami. Urobte to niekoľko krát po sebe a uvidíte ten účinok. Príde okamžite. Bolesti odznejú a nálada sa zlepší. Naše dýchanie je priamo ovplyvnené našou nevedomosťou, rýchlym tempom života, stresom, citovými vzruchmi ktoré sa okolo nás neustále zjavujú a striedajú a tiež málo telesného pohybu.
Pri nesprávnom dýchaní môže dochádzať ku skráteniu niektorých svalových skupín alebo ich ochabnutiu. To môže mať za následok i následné nesprávne držanie tela ktoré je spojené napr. s bolesťami chrbtice. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa ale dá uniknúť. Ochabnuté sú najmä panvové, kĺbové, chrbtové, brušné svaly a svaly dolných končatín. Keď ochabnú brušné svaly, brušné dýchanie nie je dostatočné, chrbtica stráca oporu, dochádza k preťaženiu bedrovej chrbtice a bolestiam chrbta odkiaľ môže bolesť putovať do dolných končatín. Správne držanie tela umožní hrudníku a bránici dostatočne sa otvoriť pri nádychu a stiahnuť sa pri výdychu.
Už ste čítali, že poznáme dva druhy dýchania. Bránicovým dýchaním do brucha posilňujeme brušné, chrbtové a panvové svaly, a tiež peristaltiku (pohyb) čriev. Pri hrudnom dýchaní zapájame medzirebrové svaly. Pri dýchaní so zadržaným dychom zásobujeme krv kyslíkom a podnecujeme pohyb lymfy, ktorá odvádza z nášho tela odpadové látky ktoré sa pre svoju veľkosť častíc neodvádzajú krvným obehom ale práve lymfatickými cestami. Nadychujte sa pomaly hlboko nosom a vydychujte ústami. Takéto hlboké dýchanie podnecuje cirkuláciu krvi a napomáha prestup plynov, kyslíku a kysličníku uhličitému. Jasné ,že nemusíte dýchať na plnú kapacitu pľúc počas celého dňa no snažte sa to udržať pravidelným tréningom a uvedomovaním si vlastného dýchania. Postupne prechádzajte na celodenné hlboké brušné dýchanie. So zlým dýchaním súvisia aj časté blokády v medzilopatkovej oblasti. Pri nedostatočnom nádychu sa hrudník nerozťahuje do šírky, preto medzirebrové svaly medzi lopatkami dostatočne nepracujú. Po čase dokonca stuhnú tak, že už nie sú schopné žiadneho pohybu.
Pozitívne účinky správneho dýchania sú nasledovné:
Zlepšenie imunity – zvýšená odolnosť organizmu voči infekciám, zníženie alergických reakcií a autoimunitných zápalových procesov,
Zlepšenie metabolizmu (látkovej výmeny) – efektívnejšie spaľovanie, zlepšenie funkcie štítnej žľazy, zníženie spotreby potravy, pri nadváhe schudnutie v oblasti pása,
Zlepšenie hormonálnej regulácie – harmonizácia hladiny VŠETKÝCH hormónov – estrogény, progesterón, prolaktín testosterón a ďalšie,
Zlepšenie odolnosti voči stresu – zmiernenie negatívnych účinkov stresu na celkové zdravie nielen fyzické ale i duševné,
Spomalenie starnutia alebo dokonca omladnutie – zlepšenie kvality pleti, vyhladenie vrások, vymiznutie akné, zastavenie vypadávania vlasov alebo dokonca rast nových vlasov, spomalenie šedivenia alebo dokonca obnova sfarbenia vlasov,
Zlepšenie hojenia zranení, vrátane starých jaziev
Zlepšenie plodnosti u ľudí s všemožnými diagnózami (endometrióza, PCOS, anovulácia, kandidóza, zrasty, varikokéla, opakované potraty, neplodnosť z imunitných príčin atď.) a dokonca aj obnova plodnosti u žien 1-2 roky v menopauze a mužov s narušenou spermatogenézou
Keď tu ale píšem o správnom dýchaní, to nie je len hlavne v polohe ktorú zastávame počas väčšiny dňa a to je stoj a sed no i v polohe poležiačky keď oddychujeme alebo keď absolvujeme svoju obľúbenú masáž. Práve teraz máte jedinečnú príležitosť oddychovať a pritom dýchať. Alebo dýchať a pritom oddychovať? To už nechám na Vás.
Dýchanie, správne dýchanie, je neoddeliteľnou súčasťou pozitívneho účinku masáže, ktoré nielen podporí telesný účinok samotnej masáže, ale hlavne jej duševný.
Pri hlbokom dýchaní dochádza aj ku masáži vnútorných brušných orgánov čím dochádza ku ich stimulácii. Dýchať by ste mali v pomere 1:2 čiže aby výdych trval dvakrát dlhšie ako nádych. Počas masáže sa snažte vnímať len svoje dýchanie. Všetko ostatné hoďte za hlavu. Nie je to teraz počas masáže dôležité.
Milá Klientka, milý Klient, prajem Vám príjemné, hlboké a ničím nerušené dýchanie počas Vašej masáže.