Určite už ste mali možnosť počuť o masáži klasickej, švédskej (čiže klasickej), športovej, lymfatickej, thajskej, bambusovej, čokoládovej, medovej, Dornovej, akupresúrnej, reflexnej, aromatickej, s olejom s prídavkom zlatých šupiniek, …………..atď, atď.. Údajne existuje viac ako 100 druhov masáží.

No kto sa má v tom vyznať.

Tu Vám prinášam krátky prehľad niektorých z nich

Klasická (i tzv. švédska) masáž

Obrázok5Táto masáž dodáva telu i duši pokoj a harmóniu a pomáha pri zdravotných problémoch. Prispieva k regenerácii tela po fyzickej záťaži, športovom zaťažení, obnovuje pohyblivosť tela narušenú vplyvom sedavého zamestnania a slúži aj ako prevencia pred poruchami pohybového aparátu. Klasická masáž sa odporúča pri lokálnych akútnych alebo i chronických bolestiach, kde napomáha uvoľneniu spazmov a blokád vzniknutých v dôsledku úrazov a preťažovania organizmu. Pri masáži nastáva rýchlejšie vyprázdňovanie lymfatických ciev a normalizuje sa napätie kože. Odstraňujú sa tiež toxíny z tela, ktoré spôsobujú únavu, a zlepšuje sa svalová činnosť. Masáž zároveň pozitívne ovplyvňuje nervový a vylučovací systém a urýchľuje tráviace procesy.

Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé  svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva – napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Je najznámejším druhom masáže.

Využíva sa ako masáž liečebná a na doliečenie. Je veľmi vhodná u bolestivých stavov, kde napomáha uvoľneniu bolestivých spazmov a blokov vzniknutých v dôsledku rôznych úrazov a pri preťažovaní organizmu. Pracuje sa silnejším tlakom za účelom prekrvenia a uvoľnenia stuhnutého svalstva napríklad  pri jednostrannom zaťažení práci pri sedavom zamestnaní.

Relaxačná masáž

Obrázok6Je veľmi podobná klasickej masáži no je vykonávaná jemnejším tlakom a pomalšími pohybmi.

Veľmi uvoľňujúca a vhodná najmä pri bolestiach chrbta a celého tela, ktoré vznikajú následkom každodenného preťaženia a stresovania organizmu. Má veľký preventívny účinok a len minimum kontraindikácií. Masáž celého tela intenzívne pôsobí proti stresu, depresii a únave celého organizmu, má upokojujúci účinok. Masáž hlavy a šije uvoľňuje svalové napätie, vyvolané únavou a stresom, ktoré je často príčinou bolestí hlavy. Masíruje sa nielen zadná časť krku a hlavy, ale aj oblasť čela, okolie očí a spánkov.

Ak doprajete svalom uvoľnenie v podobe masáže, podporíte tým aj cirkuláciu krvi  a lymfy a zamedzíme opúchaniu končatín. Masírovanie tiež zjemňuje jazvy a zmierňuje netypický zrast tkanív. Táto masáž ako aj cvičenie priamo vplýva na obehový systém, no pri cvičení sa uvoľňuje kyselina mliečna, no a keď sa jej nahromadí vo svale príliš veľa, tak sa prejaví bolesťou svalu tzv. svalovicou.  To sa pri masírovaní nestane. Práve naopak, jemná masáž aplikovaná bezprostredne po cvičení pôsobí na odstránenie kyseliny mliečnej zo svalov. Masáž rozširuje krvné cievy – vlásočnice, čím sa zlepšuje krvný obeh. Masáž pomáha znižovať krvný tlak, pozitívne vplýva na svalový reumatizmus, zápaly kĺbov a podobne. Zvýšenie lymfatického toku je užitočné najmä v takých oblastiach tela, ktoré sú častým terčom chronických ochorení. Pri tejto masáži sa používajú aj esenciálne oleje samostatne alebo pridané v masážnom oleji.

Môže byť prevedená ako celková alebo len čiastočná.

Vákuová masáž (bankovanie

Obrázok7Patrí do skupiny akupunktúrnych techník. Je to tradičná čínska technika masáže. Pod pojmom liečenie bankami rozumieme prikladanie sklenených kruhových nádobiek v ktorých vnútro sa najskôr nahrialo plameňom z horiacej vaty predtým namočenej do liehu. Nahriaty teplý vzduch vo vnútri banky  ochladzovaním vytvorí podtlak, čo spôsobí ich prisatie na pokožku. Týmto podtlakom sa miesto silno prekrví, okysličí, uvoľňuje sa podkožie a svalstvo. Táto metóda je známa už od stredoveku ako druh odvádzacej liečby, podobne ako pijavice, alebo známe púšťanie žilou. Tieto techniky odvádzajú toxíny z tela a aj bankovanie má silný detoxikačný účinok. Zároveň slúži k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, napätia svalov. Využíva sa na liečbu vnútorných orgánov.

MÄKKÉ TECHNIKY

Obrázok10Je to vlastne manuálna terapia kde sa manipuluje s mäkkými tkanivami a fasciami. Pri tejto masáži sa  ovplyvňuje a uvoľňuje svalstvo chrbta špeciálnymi hmatmi bez použitia masážneho oleja. Aj keď sa nazýva mäkkou technikou môže byť aj miestami zľahka bolestivá. Od klasickej masáže sa líši tým, že sa pri manipulácii s mäkkými tkanivami a svalmi  koža nariasi čím uvoľňuje fascie v podkoží. Technika je veľmi účinná preto, lebo dôjde k uvoľneniu fascií (blán, ktoré pokrývajú svaly), stuhnutých a zablokovaných svalov chrbta a krčnej chrbtice.

Fascia je väzivový obal ktorý obaľuje jednotlivé svalové skupiny a nachádza sa aj vo vnútri tela a má aj podpornú funkciu, aby jednotlivé orgány držali pohromade, ďalej pomáha pri pohybe, chráni orgány, bráni šíreniu zápalu z jedného miesta na druhé. Fascia môže byť v jednej alebo vo viacerých vrstvách okolo štruktúry svalu alebo orgánu. Fasciálny systém vznikol počas embryonálneho vývoja z mezodermu. Fascie pozostávajú z neprerušeného listu, ktorý sa tiahne od hlavy až po chodidlá. Prechádza od povrchových vrstiev do vnútorných a naopak. Svalový systém funguje na základe fasciálneho systému. Svalový systém predstavuje tzv. motor kĺbov, ale koordinácia je závislá na mechanických vlastnostiach fascií. Fascie sú oporou pre svalový, nervový, cievny a lymfatický systém. Fasciálny systém zachováva tvar orgánov a tvorí tzv. obranný systém prvej línie. Po terapii sa treba vyvarovať ťažkej manuálnej práci, prudkých pohybov. Treba si nechať čas aby sa telo zregenerovalo.

Lymfodrenážna masáž

Je liečebná i relaxačná masáž, ktorou pôsobíme na lymfatický systém. Sústavou špeciálnych hmatov pomáhame – urýchľujeme tok lymfy v tele.

Pre tejto masáži vtláčame telovú tekutinu s odpadovými látkami z medzibunkového priestoru (interstícia), cez vlásočnice a príslušné lymfatické cievy a uzliny až do konečných uzlín kde sa lymfa vlieva do hrdelnej a ramennej žily a tým aj do celého krvného obehu, z ktorého sa následne dostáva mimo tela vylučovaním. Masáž sa vykonáva veľmi jemne a pomaly a má výrazný ukľudňujúci účinok.

Slovo Lymfa, latinsky lympha, má starogrécky pôvod – nympha a označuje čistú pramenitú vodu. V mytológií dokonca vílu vôd a prameňov a patrí spolu s krvou medzi telové tekutiny. Farba lymfy je číra, mení sa podľa toho, z ktorej časti tela pochádza. Z oblasti brucha a čriev je mliečne zakalená. Spôsobuje to množstvo pozbieraných tukov a bielkovín. Jej zloženie je podobné ako krvná plazma. Obsahuje vodu, draselné aj sodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Denne pretečie organizmom do 2-3l litrov lymfy, z toho 60-80 % vytvorením pozbierania  tkanivového moku v podkoží kde je husté riečište lymfatických vlásočníc. Lymfatický systém je neodlučiteľnou súčasťou imunitného systému nášho tela.

Pre lepšie pochopenie tu uvádzam viac detailov o lymfatickom systéme nášho tela, z čoho by malo byť jasnejšie čo sa deje pri samotnej lymfatickej masáži. Zozbieral som a pripravil niekoľko obrázkov pre lepšiu predstavivosť. Vyzerá jednoducho, no je to komplexný a veľmi dôležitý systém.

Lymfatický (miazgový) systém je tvorený lymfatickými kapilárami, lymfatickými cievami, lymfatickými orgánmi a dvoma hlavnými lymfatickými kmeňmi, ktoré sú napojené na žilový systém a vracajú lymfu (miazgu) naspäť do krvi. Lymfatické cievy sú veľmi jemné, ľahko dochádza k ich porušeniu. Lymfatický systém nie je systém uzatvorený a nemá centrálnu pumpu – srdce. Pohyb lymfy je zaistený kontrakciou (sťahovaním) hladkej svaloviny v stene lymfatických ciev, dýchacími pohybmi, peristaltikou (pohybom) čriev, ale zásadný význam má sťahovanie okolitých kostrových svalov ktorých pohyb je pri masáži nahradený práve tlakom rúk na povrch tela. Lymfatický systém sprevádza krvné cievy a nachádza sa vo všetkých tkanivách kde sú aj krvné cievy.

Lymfatický systém má nezastupiteľnú úlohu v drenáži a tým i v udržiavaní optimálnych podmienok v medzibunkovom priestore (interstíciu). Každá bunka ľudského organizmu je obklopená medzibunkovou tekutinou – tkanivovým mokom, z ktorej prijíma kyslík a živiny a naopak vylučuje do nej oxid uhličitý a odpadové produkty látkovej výmeny. Tkanivový mok tvorí asi 16% hmotnosti tela. Počas 24 hodín sa vytvorí asi 20 litrov medzibunkovej tekutiny – tkanivového moku, avšak späť do kapilárneho riečiska sa dostane asi 18 litrov. Zvyšné 2 litre medzibunkovej tekutiny musia byť odvedené lymfatickým riečiskom spolu s obsiahnutými bielkovinami a bunkovými elementami – predovšetkým lymfocytmi a makrofágmi. Bielkoviny v tkanivovom moku pochádzajúce z krvných kapilár a vytvorené bunkami môžu byť odtransportované z medzibunkového priestoru prakticky len lymfatickým systémom. Rovnakým spôsobom sú transportované aj častice nad 20 μm, vírusy, baktérie, nádorové bunky, tuky a cholesterol, vitamíny rozpustné v tuku, hormóny a ďalšie látky.

Lymfa (miazga) je bezfarebná tekutina, ktorá koluje v lymfatickom systéme a vracia sa do krvi. Je to systém otvorený  a jednosmerný.

Medzi hlavné funkcie lymfatického systému patrí: imunitná funkcia, významne sa podieľa na stálosti vnútorného prostredia – homeostáze, odvádza z tela škodlivé produkty metabolizmu, toxické látky alebo telu nepotrebné látky, odvádza tkanivový mok (tekutinu nachádzajúcu sa v medzibunkových priestoroch) do krvi.

Lymfatické kapiláry, prebiehajú pozdĺž tepien a žil. Sú to tenkostenné, slepo začínajúce štruktúry, ktoré vytvárajú hustú sieť či už na koncových častiach tela v podkoží ale aj na iných miestach v tele. Zbierajú tkanivový mok, ktorý prestupuje stenou lymfatických kapilár. V tomto okamihu hovoríme už o lymfe (miazge) . Stavba lymfatickej kapiláry je daná tak, že je priepustná, pre všetky látky a molekuly, ktoré sa nachádzajú v  medzibunkových priestorov. Lymfatické kapiláry sa postupne spájajú do lymfatický ciev, ktoré už majú chlopne brániace spätnému toku lymfy.

Do ich priebehu sú vložené lymfatické uzliny, ktoré si môžeme na typických miestach nahmatať (napr. v slabinách, podpazuší, na krku). Lymfatické uzliny sú malé orgány, ktoré sa podieľajú na tvorbe lymfocytov a protilátok imunitného systému, ďalej filtrujú lymfu a zadržujú toxické látky, ale sú aj miestom šírenia nádorových buniek. Ich tvar je rôznorodý, najčastejšie však majú tvar fazule. Počet lymfatických uzlín, ich veľkosť a stavba je daná individuálne, závisí na veku, prekonaných chorobách, a v neposlednom rade na aktuálnom stave organizmu. Približne je v organizme 450 lymfatických Obrázok6uzlín. Lymfatické cievy sa nakoniec spájajú do dvoch hlavných lymfatických miazgovodov – kolektorov (hrudný lymfatický miazgovod a pravý lymfatický miazgovod) ktoré vyúsťujú do žilového krvného systému. Najväčší je hrudný lymfatický miazgovod (ductus thoracicus), ktorý odvádza lymfu z celej dolnej polovice tela a ľavej hornej polovice tela – ľavej časti hlavy a krku, ľavej hornej končatiny, a ľavej časti hrudníka a hrudných orgánov. Pravý lymfatický miazgovod odvádza lymfu z pravej hornej polovice tela – hlavy a krku, pravej hornej končatiny a pravej časti hrudníka a hrudných orgánov. Lymfatické orgány rozdeľujeme na centrálne a periférne. Centrálnym lymfatických orgánom je u človeka týmus (brzlík). Medzi periférne lymfatické orgány patria lymfatické uzliny, slezina, mandle, kostná dreň a appendix (slepé črevo). Týmus (brzlík) je uložený za hrudnou kosťou. Najväčšej veľkosti dosahuje v detstve, neskôr sa zmenšuje alebo zaniká a  mení sa na väzivo – tukovú štruktúru. Týmus je dôležitým orgánom  pre vývoj a funkciu imunitného systému a správnu funkciu T-lymfocytov. Slezina je najväčší lymfatický orgán. Je uložená v dutine brušnej pod ľavou bráničnou klenbou medzi 9.-11.rebrom. Má tvar kávového zrna o veľkosti  4x6x12 cm. V slezine sa tvoria lymfocyty a protilátky a zároveň tu zanikajú červené krvinky. Slúži aj ako zásobáreň krvi, i keď u človeka je táto úloha sleziny spochybňovaná. Preto sa pri ochoreniach sprevádzaných rozpadom krviniek, slezina zväčšuje.  Slezina, najmä v dospelosti, nie je pre život nevyhnutná. Mandle sú párovým orgánom, v podstate sú to veľké lymfatické uzliny, ktoré hrajú v lymfatickom systéme dôležitú funkciu. Sú prvým miestom, kde sa zachytávajú cudzorodé látky, ktoré vstupujú do organizmu nosom alebo ústami. Kostná dreň patrí takisto medzi lymfatické orgány, vznikajú tu leukocyty (biele krvinky). Appendix (slepé črevo, červovitý výbežok čreva) tvorí významný periférny lymfatický orgán v priebehu tráviaceho systému a označuje sa ako brušná mandľa. Ak lymfatický systém nefunguje správne, dochádza k nahromadeniu lymfy v podkoží – lymfedému. Na začiatku môže byť opuch nepatrný, ale postupne sa zväčšuje. Prejavuje sa ako únava nôh, neskôr celého tela, opuchmi členkov, lýtok, stehien, zápästí, predlaktí, ramien a nakoniec i opuchmi v brušnej krajine, alebo hlavy a krku.

Anticelulitídna masáž

Je to druh masáže ktorou sa odstraňuje alebo zmierňuje tzv. celulitída. Píšem tzv. nakoľko celulitída je v skutočnosti zápal buniek kože a podkožia ktorý je sprevádzanú opuchom, začervenaní, lokálnou bolesťou a môže sa pridružiť i zvýšená teplota. Lieči sa napr. antibiotikami. Tá naša tzv. celulitída (pomarančová kôra) je vlastne lypohypertrofia, ľudovo nazývanou celulitída. Pre zjednodušenie budeme naďalej používať výraz celulitída, keďže je takto zaužívaný. Je to nedostatočné odtečenie lymfy  a tiež tkanivového moku z dôvodu zväčšenia tukových buniek a tým k útlaku lymfatických ciev, kde bielkovinová zložka sfibotizuje (zmení svoju štruktúru, mení sa na fibrín) a vytvorí hrbolčeky podobajúce sa pomarančovej kôre a tiež deformované spojivové vlákna medzi vrstvami kože ktorých zmenená dĺžka vytvára tiež zvlnený povrch kože. Anticelulitídna masáž spočíva v  lymfatickej masáži, špeciálnych  antifibrotických lymfodrenážnych hmatov  a opätovnej lymfatickej masáži. Lymfatická masáž má účinky individuálne v závislosti od stupňa celulitídy (I-IV) a vyžaduje si trpezlivosť, keďže každé telo je iné a inak reaguje. V každom prípade sa dajú dosiahnuť viditeľné výsledky pri vyhladení kože práve stimuláciou deformovaných spojivových vlákien a odtoku tkanivového moku. Je to masáž pri ktorej sú antifibrotické hmaty tvrdšie a môže byť trochu bolestivá. Cieľom týchto hmatov je rozrušiť sfibrotizované  častice a spriechodniť lymfatický systém ktorý tieto častice  vyplaví a stimulovať spojivové vlákna.

Obrázok16Už sme si napísali aký je rozdiel medzi celulitídou a lypohypertrofiou a aj keď to nie je správne, budeme lipohypertrofiu nazývať celulitídou lebo takto ju majú ľudia zafixovanú ako tzv. pomarančovú kôru ktorá postihuje väčšinou ženy. Prečo práve ženy? Je to dané tým že ženy majú inú štruktúru kože ako muži.

U mužov sú kolagénové vlákna v sieťovej štruktúre a tukové bunky neprestúpia ku povrchu kože, rozťahujú sa vodorovne. Na rozdiel u žien, kde sú kolagénové vlákna smerované kolmo ku pokožke a tukové bunky môžu prestupovať do horných štruktúr kože. Práve preto môžu utláčať lymfatické kapiláry a obmedzovať ich resorbčnú funkciu telovej tekutiny.

Faktory ktoré vplývajú na vznik a rozšírenie celulitídy napr. sú:

  • genetické
  • hormonálne
  • štruktúra pokožky
  • fajčenie
  • nesprávny životný štýl (strava, obmedzenie pohybu)
  • chladový efekt na obnažených častiach tela

Možnosti predchádzať alebo eliminovať celulitídu sú napr.:

  • Správna výživa (tekutiny +, tuky -, pestrosť stravy +
  • Pohybová aktivita
  • Masáž
  • Saunovanie
  • Liposukcia (Pozor ! na možné riziká. Napr. poškodenie lymfatického systému ihlou ktorá prejde cez vrstvy kože do tukových vrstiev. Môže dôjsť ku lokálnemu poškodeniu lymfatického systému a namiesto odstránenej tukovej vrstvy môžete riešiť opakované opuchy z neodvedenej telovej tekutiny do lymfatického systému)
  • Odstránenie fajčenia ktoré spôsobuje zúženie ciev a tým blokácie v prúdení telových tekutín v nich.

Breussova masáž

breuss_masazBreussova masáž je jemná energeticko-manuálna masáž v oblasti chrbtice na energetickej dráhe meridiánu močového mechúra. Je určená ako preventívna masáž ale i vysoko relaxačná pre široké spektrum ľudí. Pre mladých, športovcov, manuálne pracujúcich  ale  starších ľudí. Vyvinul ju prírodný liečiteľ Rudolf Breuss, pochádzajúci z rakúskej Bludenzie. Je to masáž, ktorá regeneruje medzistavcové platničky chrbtice, čím rieši široké spektrum zdravotných ťažkostí ako obmedzenie hybnosti, bolesti v chrbtici, bolesti v končatinách, bolesti hlavy, závrate alebo migrény. Okrem toho vedie k odbúravaniu hlboko uložených psychických problémov čím uľaví nielen telu ale i Vašej duši.

lubovnik_bodkovany_trezalka

Základom Breussovej masáže je pomocou jemného ťahu rúk vytvoriť priestor medzi stavcami chrbtice ktorý je vyplnený medzistavcovou platničkou a vmasírovať do tohto priestoru ľubovníkový (trezalkový) olej. Samotnou masážou dochádza tiež k lepšiemu prekrveniu okolitého tkaniva stavcov a jeho okysličnie. Táto masáž má výrazne pozitívne stimulačný efekt na nervové zakončenia vychádzajúce z chrbtice ktoré ovplyvňujú Vaše telo. Použitý ľubovníkový olej, ktorý preniká do hlbších štruktúr tkaniva, sa dostáva až ku platničkám a tieto vyživuje. Platnička sa správa ako špongia – nasaje olej čím zväčší svoj objem do pôvodnej veľkosti, čím dôjde uvoľneniu tlaku na nervy ktoré z oblasti chrbtice vychádzajú do celého tela. Napravením polohy chrbticových stavcov pochopiteľne dochádza k pozitívnemu efektu uvoľnenia a rozprúdenia energie vo Vašom tele. Po jemnej masáži a aplikácii oleja sa prikladá na chrbticu nenasiakavý papier alebo fólia aby mal olej ešte príležitosť viac prejsť do tkaniva. Koža človeka má tú vlastnosť, že nevie resorbovať vodu ale olej a preto sú liečivé látky ľubovníka transportované do tkaniva práve olejom. Pri masáži sa prečisťuje Vaše telo, čo môžete pociťovať nutkaním na malú potrebu alebo spustením sekrécie z nosa jeho ľahkým zahlienením, keďže ako som už spomenul vyššie, táto masáž je na energetickom meridiáne močového mechúra.

S pribúdajúcim vekom vznikajú degeneratívne zmeny na chrbtici, platničky postupne strácajú svoj objem, pružnosť  a funkciu a postupne dochádza k zmene ich tvaru alebo ich vysunutiu. Toto môže spôsobiť tlak na nerv a vyvolávať silnú bolesť a diskomfort pri pohybe. V tomto prípade je Breussova masáž ideálnym doplnkom liečby alebo liečbou samotnou. Samozrejme, úloha lekára v procese liečby chrbtice má stále svoje opodstatnenie  a je dôležitá. Spolu s lekárskym ošetrením je Breussova masáž nielen ako riešenie už vzniknutého problému, ale hlavne ako prevencia.

Breussovaj masáž je vhodná na:

  • uvoľnenie fyzických, psychických a energetických blokov
  • úľava alebo odstránenie bolestí hlavy alebo končatín
  • uvoľnenie a regeneráciu medzistavcových platničiek
  • zmiernenie svalového napätia a nerovnosti
  • jemné odblokovanie stavcov chrbtice
  • vyrovnanie celkovej statiky tela
  • prevenciu ochorenia chrbtice

KONTRAINDIKÁCIE:

  • Alergia na ľubovníkový olej (potrebné nahlásiť alergiu, v tom prípade sa použije iný olej)
  • Ostatné kontraindikácie masáže ktoré som už uviedol v časti kontraindikácii

Upozornenie: Ľubovníkový olej obsahuje hypericín, ktorý v kontakte so slnečnými lúčmi vyvoláva fotosenzibilitu (svrbenie, sfarbenie kože do červena, zápal kože). Po Breussovej masáži s použitím ľubovníkového oleja sa počas nasledujúcich 24 hodín nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu alebo žiareniu v soláriu.